Tanácsok a szép gyep ápolásához
Milyen sűrűn kell füvet nyírnom? Melyik a számomra legmegfelelőbb fűnyíró? És hova tegyem a nyesedéket? A fűnyírás körül forgó kérdések többsége nagyon egyszerűen megválaszolható. És aki a legfontosabb alapszabályokat betartja, csak jó eredményt érhet el.
Milyen gyakran nyírjam?
Egy fontos alapszabály: ne hagyja a füvet túl hosszúra nőni!Ha mégis jobban megnőtt a kelleténél,akkor először csak a fű egyharmadát vágja csak le,majd pár nap múlva újabb nyírással érje el a szokott vagy kívánt hosszt.Ha egyszerre "skalpolja meg" a hosszabb füvet,az nagyon megviseli.Legyengül,betegségekre hajlamosabb lesz,elsárgulhat.A rendszeres nyírásnak köszönhetően a gyep dúsabb és szebb lesz, mert a fűszálak oldalhajtásokat hoznak,a gyomok többsége pedig eltűnik mert nem tud levelet növeszteni. Az első tavaszi nyírás akkor esedékes, mikor az első fűszálak sarjadnak. A fő növekedési időszakában április és június között lehetőség szerint a füvet heti egy alkalommal nyírja le. Utána nyáron már nem kell olyan gyakran. Minden esetben csak száraz időben nyírja a füvet!Kánikulában inkább hagyja a füvet hosszabbra,mert a visszahajló fűszálak nem engedik a gyökerekhez a perzselő napsugarakat,így védik a kiszáradástól.Öntözni legjobb hajnalban ritkábban nagyobb mennyiségű vízzel.A gyakrabban kijuttatott kevesebb mennyiségű víz miatt a gyökerek csak pár centire nőnek meg a föld alatt,hiszen minek nyújtózzanak mélyebbre ha mindig kapnak vizet.Azonban ha az öntözés elmarad,az ilyen gyep kánikulában pillanatok alatt kiég.Trágyázni a legjobb tavasszal amikor erőre kap,mert ősszel már pihenni tér a gyep akkor már ne akarjuk növekedésre késztetni.
Melyik a megfelelő fűnyíró?
Fűnyíró vásárlása esetén saját igényeinket vegyük figyelembe,és kérjük szakember tanácsát.Hétköznapi használatra,ház körüli munkákra a 3,5-4 Le-s gépek megfelelnek.Választhatunk oldalra kidobós vagy gyűjtős sőt önjáró gépeket is.Nem mindig a legolcsóbb a jó megoldás hosszabb távon. Mindezek mellett az alábbi fűnyíró típusokat különböztetjük meg.
Hengerkéses:
Ezek a fűnyírók eredményezik a legtisztább, legpontosabb vágást, mivel az ollóhoz hasonlóan kés találkozik ellen késsel, így vágja a füvet. A kések hengeren helyezkednek el. Ezen túlmenően ezek a fűnyírók nagyon rövidre tudnak vágni. Különösen ajánlott a tökéletesen vágott díszgyephez.Hazánkban ritka.
Sarlókéses:
Ez a változat a fűnyírók leggyakoribb típusa. Működése: a nagy sebességgel forgó kések vágják el a fűszálakat. A sarlókéses fűnyíró leginkább sportgyepre, családi házak kertjébe ajánlott, de alkalmas díszgyep nyírására is.Fontos hogy a kések mindig borotvaélesek legyenek,mert ha nem vágják hanem tépik a fű leveleit akkor "felsebzik" ami sárgulásnak indul.
Mulcsoló fűnyíró:
Ezek a fűnyírók a hengerkéses és a sarlókéses nyírás elvén egyaránt működhetnek. A sarlókéses működés esetén a légáramlat speciális vezetése következtében a levágott fű többször kerül a késekhez, egyre apróbb lesz.Így nagyon rövid nyesedék keletkezik, mely a talajon marad. Mulcsoló nyírás esetén gyakrabban kell füvet nyírni (hetente kétszer), mert csak rövid nyesedék maradhat a talajon újrahasznosítás céljából.
Hova tegyük a nyesedéket?
A mulcsoló funkcióval ellátott fűnyíróval végzett munkánál nem keletkezik nyesedék,hiszen a kések egész apróra vágják a leveleket és visszajuttatják a gyökerekhez,mintegy trágyázva a gyepet.Ha rendszeresen mulcsoltatja a nyesedéket,az évenkénti kétszeri (tavasszal és ősszel)gyepszellőztetést el ne mulassza,mert a vastag mulcsréteg nem szellőzik,állandóan nedves és gombás fertőzésekhez,rothadáshoz vezethet.
Amennyiben hagyományos fűnyíróval rendelkezik, az összegyűjtött nyesedéket
szétterítve szárítsa meg,majd falevelekkel,vékony gallyakkal,kerti hulladékkal összekeverve,időnként villával átforgatva komposztálhatja.Vigyázat!A levágott fű nagy tömegben hagyva bűzös rothadásnak indul,és kipusztítja az alatta levő egészséges gyepet is!
A fűnyíró gépeket minden használat után tisztítsa meg azonnal a fűtől,portól.Tisztítsa meg a légszűrőt és élezze meg a kését,hogy a legközelebbi alkalommal is újra örömét lelje a munkában és annak eredményében.
Az olajat és a gyertyát 1-2 évente cserélje le,a cserénél kérje szakember tanácsát.Szakboltokban kapható kerti gépekhez való olajat használjon.
NAGYON FONTOS SZABÁLY!!:
A NÉGYÜTEMŰ MOTOROKKAL ELLÁTOTT FŰNYÍRÓKAT (szinte mind az) MŰKÖDÉS KÖZBEN OLDALRA,ELŐRE DÖNTENI SZIGORÚAN TILOS!!EGYRÉSZRŐL A GYORSAN FORGÓ KÉSEK BALESET ÉS ÉLETVESZÉLYESEK,MÁSRÉSZT PEDIG AZ OLAJ AZ OLAJTEKNŐBŐL A KIPUFOGÓBA VAGY A HENGERBE FOLYHAT.
HA TISZTÍTÁSNÁL,ÉLEZÉSNÉL DÖNTJÜK A GÉPET,AKKOR MINDIG A FOGANTYÚ IRÁNYÁBA,VAGY A KIPUFOGÓVAL ELLENTÉTES IRÁNYBA DÖNTSÜK ÉS A LEHETŐ LEGHAMARABB ÁLLÍTSUK VISSZA A KEREKEIRE!
EZÉRT AZ ILYEN GÉPEK NEM VALÓK ÁRKOK ÉS RÉZSŰK NYÍRÁSÁRA,ARRA VANNAK A DAMILOS GÉPEK!
EZEN SZABÁLYOK BE NEM TARTÁSA BALESETHEZ,MŰSZAKI GONDOKHOZ ÉS A GÉP ÉLETTARTAMÁNAK JELENTŐS CSÖKKENÉSÉHEZ VEZETHETNEK!
Jó szórakozást kívánok!
Zöld kert
|