KERTÉSZKEDÉS ÁPRILISBAN
Zöldségeskertben: az elõcsíráztatott korai burgonyát ültethetjük április elején. Vigyázzunk a csávázott vetõburgonyával, csak kesztyûvel nyúljunk hozzá! A csávázott, korai vetõburgonya, új krumplinak is csak akkor szedhetõ fel, ha lejárt az élelmezés-egészségügyi várakozási ideje (Prestige 290 FS esetében ez 90 nap!). Áprilisban vethetünk még sárgarépát, petrezselymet, pasztinákot, spenótot, retket, velõborsót, céklát, mángoldot, salátaféléket, káposztaféléket és csemegekukoricát is. Kukoricánál, borsónál javasolt a szakaszos vetés (1-2 hét különbséggel), hogy hosszabban biztosítsuk a család ellátását finom, friss zöldborsóval és csemegekukoricával. Kapható a vetõmag szaküzletekben olyan dobozos "borsócsalád", mely négy fajta borsót tartalmaz a legkorábbitól a legkésõbbi éréscsoportúig. Ezeket egyszerre elvetve 3-4 héten át tudunk folyamatosan friss zöldborsót szedni.
A kertünk legnaposabb részében alakítsunk ki fûszernövény kollekciót. A fûszernövények sok illóolajat tartalmaznak, melyek felhalmozásához meleg, napos helyet igényelnek. Nagyon sok közülük évelõ, pl. a tárkony, lestyán, rozmaring, citromfû, szurokfû, kakukkfû. Az egyévesek közül a zsázsát és a kaprot ajánlatos több lépcsõben elvetni, hogy mindig friss, zöld levelünk legyen a fûszerezéshez, salátaöntethez.
A fentiekhez hasonlóan készíthetünk egy külön ágyást salátakollekcióval. A közismert fejessalátán kívül sokféle levélsaláta termeszthetõ, mint zöldségkülönlegesség. Ilyen például a galambbegysaláta (madársaláta), rukola, kötözõsaláta, tépõsaláta, cikóriasaláta, endivia. A tépõsaláta fejet nem képez, egész nyáron át szedhetõ, nem magzik fel. Zöld és piros levelû változata is kapható (Lollo bionda, Lollo rossa), melyek egymás mellé kiültetve szép díszei a zöldségeskertünknek. Nyár elején a saláta helyére másodvetésben bokorbabot, cukkínit, céklát, uborkát vethetünk.
A fóliában elõnevelt korai káposztaféléket is kiültethetjük végleges helyükre. A korai, friss fogyasztásra szánt, elõnevelt paprika- és paradicsom palánta is kikerülhet a hónap végén végleges helyére. Kiültetés elõtt a palántákat fokozatosan szoktassuk hozzá a szabadföldi fény- és hõmérsékleti viszonyokhoz (meg kell edzeni õket). A késõi fagyok kártételével május közepéig még számolnunk kell. Az elõre jelzett fagyos éjszakákon fátyolfóliás takarással megvédhetjük palántáinkat. A hónap végén helybevetéssel paradicsomot, paprikát, uborkát, cukkínit, spárgatököt és sütõtököt vethetünk. Ezek melegigényes növények, csírázásukhoz 18-20 C fok szükséges, ezért a korai, friss fogyasztáshoz jobb, ha palántát nevelünk belõlük. A tökfélék nem tûrik az átültetést, gyökerük megsérülése a növény pusztulásához vezethet. Ezért a palántaneveléskor, csak pohárba vagy tõzegcserépbe vessük õket, 1-2 szem magot poharanként. Május végén földlabdával együtt ültessük ki végleges helyükre.
Tavasszal mindig csak reggel locsoljunk, hogy napközben felmelegedjen a talaj. Ne feledjük, hogy a legjobb minõségû locsolóvíz az esõvíz, gyûjtsük össze egy hordóban, és azzal öntözzünk.
Díszkertben: az elvirágzott hagymás növények (tulipán, nárcisz, játcint) leveleit ne vágjuk le, hisz a hagymának meg kell érnie. A hónap közepén már vethetõ végleges helyére legtöbb, egynyári virág: legényrózsa (Zinnia), õszirózsa (Callistephus), bársonyvirág (Tagetes), madármályva (Lavatera), estike (Matthiola bic.). A szaküzletekben lehet olyan egynyári virágmagkeveréket is vásárolni, ahol egy tasakban többféle virágmag van összekeverve és vagy alacsony (balkonládák beültetésére alkalmas), vagy magas növésû (vágott virágnak alkalmas) színpompás virágágyást tudunk kialakítani belõlük. Támfalak, kerítések befuttatására a hajnalka (Ipomea) és a díszbab kiválóan alkalmas. Ne feledkezzünk meg a dísznapraforgóról se, mely szoliterként vagy kerítés mellett, élénk, meleg színével szép színfoltot képez kertünkben. A telt virágú Sonnengold fajta (alacsony vagy magas növésû), sok oldalhajtást képez, és hosszasan virágzik.
A hónap közepétõl kiültethetjük az elõhajtatott kardvirág, dália, kana gumókat is. A pázsitokat levegõztessük, és szórjunk ki kombinált mûtrágyát 1,5-2 dkg/m2 mennyiségben a fûnyírást követõen, majd rögtön locsoljuk meg a füvünket. Kiváló hatású a Calcurea G szer, mely 80%-ban gátolja a gyomosodást és egyben tápanyag is. Az április hónap alkalmas a tavaszi fûtelepítésre, de az õszi vetés a legbiztonságosabb. A kikopott részeket felülvetéssel is kiigazíthajuk. A nehezen nyírható részeken próbáljuk ki a talajtakarót ("zöld szõnyeg"), latin nevén Dichondra repens. Ez a kerek levelû, szép fényes, élénkzöld színû kúszónövény betakarja a talajt, elnyomja a gyomokat és nyírást, se igényel. Sajnos nálunk nem minden évben telel át, csak -10 C fokos hideget képes túlélni. Bírja a taposást, fûnyíróval végigmehetünk rajta, mivel csak 3-5 cm magasra nõ levághatjuk a fölötte kinõtt gyomokat.
Tipp: egyes egynyári virágaink díszítõ értékük mellett "csigaûzõként" hasznosíthatók, vessünk belõlük a zöldséges ágyásaink közé is. Ilyen például a pillangóvirág (Cosmos), sarkantyúka (Tropeolum), kaliforniai kakukkmák (Eschscholtzia), porcsinrózsa (Portulaca).
Gyümölcsösben: jutassunk ki gyümölcsfáink köré komposztot vagy komplex mûtrágyát, jól bekapálva a talajba. A virágzást követõen gondoskodjunk a megfelelõ növényvédelemrõl. Fõleg a levéltetvek ellen védekezzünk idõben, gombaölõszert is keverve a permetlébe. A csonthéjasoknál réztartalmú szert használjunk a monília ellen.
Január |
Február |
Március |
Április |
Május |
Június |
Július |
Augusztus |
Szeptember |
Október |
November |
December |
Zöld kert
|