KERTÉSZKEDÉS JÚNIUSBAN
Az ápolási munkák a legfontosabb tennivalók a nyár folyamán. Másodvetésben még sokféle zöldségmagot vethetünk, és a gyorsan növõ egynyáriak (estike, porcsinrózsa, nyári ciprus) is alkalmasak az üres foltok befedésére. A nyári hõségben hamar kiszárad a talaj, amit mulcsolással (takarással) akadályozhatunk meg. Ez a takarás a gyomok elnyomása ellen is kitûnõ, mivel legtöbb gyomnövény fényre csírázik, így kapálás után, amint a földfelszín közelébe kerül csírázásnak indul. Mulcsoláshoz használhatjuk a fûnyírás után összegyûjtött füvet, a zöldtrágya növényeket (mustár, facélia) vagy a sötét színû fóliát. A mulcsréteg ne legyen túl vastag (max. 5-10 cm), mivel ez búvóhelyként szolgálna a csigáknak és egyéb kártevõknek. Figyeljünk a komposztálásra is, száraz idõben locsoljuk meg a komposztot, hogy a mikroorganizmusok megfelelõen "dolgozhassanak" a szerves anyagok lebontásában.
ZÖLDSÉGESKERTBEN
A gyomlálás és a kapálás mellett figyeljünk a ritkítási munkálatokra. A túl sûrün kelt sárgarépát, petrezselymet, céklát, salátát ritkítsuk ki, hogy a megmaradt növények több fényt és tápanyagot kapjanak, jobban fejlõdhessenek. Két hetente kapáljuk meg a zöldségágyásokat, és használjunk lombtrágyát, vagy tápoldatos vízzel öntözzük meg a magas tápanyagigényû növényeket (paprika, paradicsom, padlizsán, karfiol, káposzta). A magas növésû paradicsom- és paprika palánták mellé állítsunk támasztékot. A tövek kötözése alkalmával mindig távolítsuk el az oldalhajtásokat, még mielõtt azok elérnék a 10 cm-es hosszúságot.
Most kell vetni a tárolásra szánt zöldségek közül a fekete retket, céklát, bimbóskelt, karalábét. Másodveteményként még vethetõ a borsó, a korai retek és a saláta helyére cukkini, uborka, spárgatök, bokorbab, borsfû, bazsalikom, zsázsa, kapor, endivia és tépõsaláta.
A fûszernövényeinkbõl gyûjtsünk a reggeli harmat felszáradása után leveleket (virágos hajtásokat - pl. a kakukkfûnél, csombornál) és félárnyékos helyen szárítsuk meg. Jól zárható üvegben, légmentesen tároljuk, hogy megõrizzék aromájukat. A metélõhagymát gyakran vágjuk vissza, hogy erõteljesebben növekedjen.
Elvirágzása után a korai krumpliból már szedhetünk fel friss fogyasztásra. Tárolásra a szárak elszáradása után szedhetõk a késõi fajták, ami augusztus végén lesz esedékes. A rebarbarát és a spárgát a hónap végéig szedhetjük, ezt követõen hagyjuk megerõsödni a növényeket.
DÍSZKERTBEN
A szokásos ápolási munkák mellett most az ideje az évelõ és a kétnyári virágok vetésének. Júniusban vethetõ: árvácska, sárgaviola, kék nefelejcs, százszorszép, törökszegfû, zergevirág, évelõ sóvirág, kankalin és Grenadin szegfû.
A rózsákat rendszeresen vágjuk vissza, amint elnyíltak, 2-3 levéllel a virág alatt. A levéltetvek ellen csalánlével permetezzünk és használjunk lombtrágyát kéthetente. Az elvirágzott évelõket (szarkaláb, cickafark, csillagfürt, égõszerelem, szirti ternye) vágjuk vissza, így elõfordulhat, hogy újból virágot hoznak. A tavaszi hagymás virágokat, amint elsárgul a levelük, szedjük fel, és száraz, hûvös helyen tároljuk. Amint megszáradtak, megtisztíthatjuk a levelektõl és a külsõ héjaktól.
A kaktuszokat fokozatosan tegyük napsütötte helyre (a szobából, ha egybõl a tûzõ napra visszük megégnek a levelek!), így jobban fejlõdnek, és virágot is hoznak. A díszpázsitot hetente kétszer, de legalább egyszer nyírjuk le 2-2,5 cm-re és rendszeresen locsoljuk.
GYÜMÖLCSÖSBEN
A betegségek és a kártevõk elleni permetezés mellett figyeljünk a növekvõ gyümölcsök ritkítására is. Almás termésûeknél egy-egy gyümölcs 10-15 cm távolságra legyen. Ne sajnáljuk leszedni a sok apró termést, mivel jobb ízû és szebb gyümölcsöt kapunk ezáltal. A vízhajtásokat rendszeresen távolítsuk el, hogy ne vonják el a tápanyagot a gyümölcstõl. A lisztharmattal fertõzõtt fiatal hajtásvégeket vágjuk le és égessük el. A földiepernél szórjunk fûrészport, vagy a levágott fûvet helyezzük a termés alá, hogy ne érintkezzen a földdel. Az indákat rendszeresen távolítsuk el, a penészes gyümölcsöt szedjük össze, hogy ne fertõzze meg a többi termést.
Január |
Február |
Március |
Április |
Május |
Június |
Július |
Augusztus |
Szeptember |
Október |
November |
December |
Zöld kert
|