NOVEMBERI TIPPEK KERTBARÁTOKNAK
Az igazi kertbarát a téli hónapokban is talál magának elfoglaltságot a növényei körül. A szobai dísznövények, a kinti örökzöldek megfelelõ vízellátást igényelnek. A télire elraktározott zöldségféléket, gyümölcsöket idõnként ellenõrzni kell, hogy a beteg, hibás, rothadásnak indult terméseket eltávolítsuk.
Az áttelelõ madarak etetése is kellemes szórakozás a hosszú téli hónapokban. Általános szabály, hogy etessünk idõben és rendszeresen! Annak, aki a hasznos madarakat a téli etetésnél a kertjébe csalogatja, kevesebb panasza lesz a kártevõkre. Fontos, hogy olyan etetõberendezéssel rendelkezzünk, amely a madarak számára könnyen hozzáférhetõen, esõtõl, hótól védve tárolja az élelmet. A legtöbb áttelelõ madarunk rovarevõ. Ezért már novembertõl kezdjük el az etetésüket, és áprilisig folytassuk, amikor már megjelennek az elsõ rovarok. Helytelen csak fagy idején és nagy hóban etetni. Az eledelt fõként reggel és délután szórjuk ki. Télen csak 8 órát van világos, így a madarak 16 órán át nem táplálkoznak. Amennyiben egy madár 24 órás fagy után nem jut élelemhez, halálra van ítélve. A napraforgómag olajtartalma nagyon magas, ezét fontos a madarak élelmezésében. A forgalmas téli etetõ látványosságot is kínál, ami kikapcsolódást, felüdülést nyújt. Egyben alkalmas arra, hogy gyermekeinkkel megszerettessük a madarakat, és rajtuk keresztül az egész természetet.
Az ünnepi asztalunkra készítsünk díszt élõ virágokból, ültessünk jácintot, nárciszt, tulipánt szép formás edényekbe, a földjük felszínét pedig borítsuk be mohával, hogy még mutatósabbak legyenek. A jácintot tehetjük csak vízbe is egy keskeny szájú üvegedénybe, úgy, hogy a hagyma alsó harmada érintkezzen a vízzel. A hagymákkal beültetett edényeket helyezzük 12 C fokos helységbe. Körülbelül 8 hét múlva megjelennek az elsõ virágos hajtások. Ne feledjük el, idejében beszerezni a búzamagot, hogy Luca napján (december 13-án) elvethessük a népszokás szerint.
A téli hónapokban a szervezetünk ellenállóképességét csíranövények fogyasztásával fokozhatjuk. Sokan nem kellõ gondossággal hajtatják ki az apró magvakat, így vagy elrohasztják, vagy csírázás közben kiszárítják a magokat. Kapható emeletes csíráztató edény is, de amennyiben naponta legalább 2-3-szor nem öblítjük át a csírázó magvakat friss vízzel, könnyen bepenészednek. A drága csíráztató edények helyett használhatunk egyszerûen egy tányérra helyezett szûrõpapírt, amit jól benedvesítünk és a megmosott magokat vékony rétegben ráhelyezzük. Rendszeres átöblítés mellett, fajtól függõen 3-4 nap alatt ehetõ csíranövényeket kapunk. Csak csávázatlan, lehetõleg bio magvakat használjunk erre a célra. A búza, hagyma, retek, mustár, zsázsa, csicseri borsó, napraforgó, vöröskáposzta, brokkoli csírák külön-külön és összekeverve is kiváló csemege kefirbe, joghurtba, vagy vajaskenyérre szórva. Két receptet ajánlok kipróbálásra:
Lucernacsíra saláta 1 személyre
Hozzávalók: 10 dkg lucernacsíra, 10 dkg fejes saláta, 5 dkg lila hagyma, 5 dkg paradicsom, szurokfû, só, borecet, olivaolaj.
A salátát csíkokra vágjuk, összekeverjük nagyon vékonyra aprított lila hagymával, szeletelt paradicsommal és a lucernacsírával. Pár csipet apróra vágott friss szurokfûvel, sóval, pár csepp borecettel, olívaolajjal ízesítjük.
Zsázsacsíra saláta 1 személyre
Hozzávalók: 15 dkg zsázsacsíra, 1 dl joghurt, 5 dkg zöldpaprika, 5 dkg paradicsom, 1 teáskanál finomra vágott metélõhagyma, citromlé, só.
A paprikát és a paradicsomot vékony csíkokra vágjuk, összekeverjük a csírával. A joghurtba belekeverjük a metélõhagymát, pár csepp citromlével, sóval izesítjük és a salátára öntjük.
Jó étvágyat kívánok a bátor ínyenceknek, akik valószínû a mustárcsíra enyhén csípõs ízétõl se riadnak meg, és sokféle csíranövényt kipróbálnak!
Január |
Február |
Március |
Április |
Május |
Június |
Július |
Augusztus |
Szeptember |
Október |
November |
December |
Zöld kert
|