KERTÉSZKEDÉS JÚLIUSBAN
A nyár folyamán folyamatosan örvendhetünk a munkánk gyümölcsének, hisz egy gondosan megtervezett kiskertbõl a család zöldség- és gyümölcs igényének nagy részét kielégíthetjük. Ezért nyáron is vethetünk másodvetésben: tépõsalátát, uborkát, bokorbabot, céklát, nyári retket és kínai kelt, brokkolit, õszi karfiolt.
A gondosan összeválogatott egynyári virágágyások most a legszebbek. Az évelõ és kétnyári virágok (árvácska, csillagfürt, nefelejcs, törökszegfû, százszorszép) magjait most kell vetni, de vigyázzunk, mert árnyékolás és rendszeres locsolás nélkül nem fognak kikelni!
ZÖLDSÉGESKERTBEN
A termés betakarítása, az ápolási munkák (a locsolás és fõként a gyomlálás), valamint a másodvetés a legfontosabb tennivalók. A korai karfiol már szedhetõ. A kései fajtáknál a tûzõ naptól védeni kell a karfiol rózsáját. Legegyszerûbb, ha egy levelét letörjük, és ráhajlítjuk a fehér termésre. A korai paradicsom is érik, a spárgatök és a cukkini is bõven hozza termését. A zöldbabot és az uborkát hetente szedjük. A veteményesben, ha eddig elmaradt, pótoljuk a futóbab és a folytonnövõ paradicsom karózását. A paradicsomtöveket visszavághatjuk harmadik-negyedik fürtjük felett, mert akkor nagyobbak lesznek bogyóik, az oldalhajtásokat (hónaljhajtásokat) pedig mielõbb távolítsuk el, hogy ne szívják el feleslegesen a tápanyagot.
Az öntözésnél a legfontosabb, hogy elegendõ vizet kapjanak a növények. A jó öntözés biztos jele, ha már nem szivárog be gyorsan a víz, hanem néhány pillanatra megmarad a felszínen. A felületes öntözés, kevés vízzel többet árthat, mint amennyit használ, mivel nem jut el a gyökérzetig. A gyökerek felhúzódnak a felszín felé a víz után, és ezt követõen gyorsabban kiszáradnak. Arra is ügyeljünk, hogy a fák és bokrok alatt lévõ növényeket is alaposan öntözzük meg.
A növényvédelemnél vigyázzunk a permetezéssel, hogy az elõírt várakozási idõt pontosan betartsuk. A legtöbb gond a csigákkal van, melyekre különbözõ trükköket (sörcsapda, hamu, mész) alkalmazhatunk, de a legbiztosabb a csigaölõ granulátum kiszórása. Jó tanács:
* A csigák búvóhelye a nedves, árnyékos kert. Rendszeresen távolítsuk el a gyomokat, hogy ne bújhassanak meg köztük a csigák.
* Esõ, locsolás következtében összetömõdött talajt alaposan lazítsuk fel.
* Csigákkal fertõzött kertben kivételesen reggel locsoljunk, hogy éjszakára ne maradjon nedves a talaj, ahol megbújnak a csigák.
* Helyezzünk ki a veteményeskertbe nedves rongyot, deszkát vagy mulcsot éjszakára. Reggel szedjük össze õket, és semmisítsük meg a bennük lévõ csigákkal együtt.
* Vessünk bársonyvirágot a zöldségeskertbe, mivel ezt a csigák nagyon kedvelik, ezt részesítik elõnybe, és kevésbé támadják meg a salátánkat vagy a többi zöldségfélét. Biokertészeti tapasztalatok szerint a kerti zsázsának csiga- és levéltetû-riasztó hatása is van. Csigával fertõzött helyeken két-három sor zsázsa távol tartja a kártevõket a káposztaféléktõl, salátáktól.
DÍSZKERTBEN
Az egynyári virágoknál (dália, körömvirág, rézvirág, bársonyvirág stb.) rendszeresen távolítsuk el az elnyílt virágokat, hogy hosszabban virágozzanak. A szárazkötészeti célra alkalmas virágokat (sóvirág, szalmavirág, bíborka) a teljes kinyílásuk elõtt szedjük, és a virággal lefele lógatva, árnyékos helyen szárítsuk. A muskátlit és a rózsát 2-3 hetente tápoldatozzuk, itt is az elnyílt virágokat mielõbb távolítsuk el. A tavaszi virágzásra szánt kétnyári és évelõ virágok magjait most vetjük. A vetést kelésig árnyékoljuk és nedvesen tartjuk. A pázsitot rendszeresen locsoljuk, hetente nyírjuk, és szárazság esetén ne vágjuk túl rövidre.
GYÜMÖLCSÖSBEN
A zöldmetszések ideje a július, fõként a vízhajtásokat távolítsuk el rendszeresen, hogy ne vonják el a tápanyagot feleslegesen. A nyáron végzett zöldmetszés elõnye, hogy a metszéssel ejtett vágási sebek hamarabb behegednek, ennek következtében kisebb a betegségek fertõzés veszélye. A nyári metszés célja, hogy a gyümölcsfa minél szellõsebb legyen, több nap érje a korona belsejét, ezzel is elõsegítve a gyümölcsök beérését, a szín, aroma és illatanyagok kialakulását. A kártevõk, gombás betegségek ellen permetezzünk szerrel és szórjunk ki mûtrágyát a fák koronája alá, majd kapával dolgozzuk bele a földbe. A megfelelõ ásványianyag (fõleg kálcium) tartalmú gyömölcs jobban tárolható télire.
Január |
Február |
Március |
Április |
Május |
Június |
Július |
Augusztus |
Szeptember |
Október |
November |
December |
Zöld kert
|