Metszéssel kapcsolatos részért kattincson ide!
A ribizli botanikai neve Ribes nigrum (fekete ribizli) és- rubrum (piros ribizli), a köszmétefélék családjába tartozik. Jellegzetessége, hogy tüskéje nincs. Közép- és Kelet-Európában vadon is terem. Levelei 3-5 karéjúak, a levélszél durván fűrészelt, a levélfonák sárga olajmirigyekkel pontozott. Virágzata lecsüngő fürt. Ebből fejlődnek ki a bogyók.
Táplálkozási értéke
A ribiszke táplálkozási értéke több szempontból is kiemelkedő: nálánál csak a csipkebogyóban van több C-vitamin, de sok benne az E- és a B-vitamin, a karotin és a vas is. Az emésztés szempontjából fontos pektin tartalma az almáéval vetekszik. A vércukorszintet megfelelő szinten tartó szőlő- és gyümölcscukor-tartalma is magas. A fekete ribiszke leveléből készített tea magas vérnyomás, vesebaj, ízületi bántalmak ellen hatásos.
|
A bogyós gyümölcs magja olyan zsiradékot tartalmaz, amely nagyon hasonlít a bőrünkben találhatóéhoz. Mivel a bõr zsírtartalma folyamatosan változik, ingadozik, bőrünk könnyen fel tudja venni, és gyorsan be is tudja építeni ezeket a növényi zsiradékokat. A ribizliolaj megnyugtatja az érzékeny bõrt, ápolja a száraz, érdes részeket, és megállítja a viszketést. A ribizli tehát az érzékeny bőrűek szépítőszere. |
Környezeti igény, termesztés
Európában már a középkor óta termesztik. A fekete ribiszke a hűvös, párás időjárást szereti, valamivel nagyobb a tápanyag igénye is. Meleg, napos helyen csak rövid ideig marad bőtermő, ezért tanácsos árnyékba, párás kertrészbe telepíteni. Ezzel szemben a piros ribiszke jól alkalmazkodott éghajlatunkhoz. De a magas mésztartalmú vidéket és a magas talajvizet nem kedveli. Még az átmeneti hosszan tartó vízborítástól is károsodik. A ribiszkék sekélyen gyökeresednek, ezért gyökérzetük levegőigényes. Talajlazításkor ügyeljünk arra, hogy a gyökereket ne vágjuk el.
|
A piros és a fehér fajták termeszthetők a legsikeresebben edényben. A fekete ribizli egyéves ágakon terem a legjobban. Ezért metszeni kell. Vágjuk le a gyümölccsel teli ágakat. Így erős, új hajtásokhoz jutunk, és a következő év termését is biztosítjuk. A Ben Sarek kompakt formája miatt kedvelt. A piros és fehér fajták kordon formájúvá nevelhetők. Red Lake és White Versailles a legismertebb fajták. |
Metszés
Miután erélyes növekedésű, metszeni kell. A termésképzés sajátosságai miatt eltérően kell metszeni a kétféle ribiszkebokrot.
|
Fekete: az egyéves vesszők oldalrügyein terem, ám a letermett vesszők a következõ évben apróbb gyümölcsöt nevelnek. A termõ bokornál tőből távolítsuk el az 5-6 éves ágakat és a gyenge vesszőket, valamint a sérült vagy egymást keresztező ágakat. Metszéskor figyeljünk a beteg ágakra. Az üvegszárnyú ribiszkelepke a vesszők üreges részében telepszik meg. A károsított ágat a lehető legmélyebben vágjuk le, akár tőből, és azonnal égessük el.
Piros: termőrügyei az egy-, kettő- és hároméves ágak elágazásában körkörösen helyezkednek el. Egy-egy ág 4-5 évig termőképes. A bokrot ne csak ritkítsuk, hanem vághatjuk vissza az ágakat, mégpedig a termőrügyek fölött néhány rüggyel. Ilyenformán több napfényhez jut a bokor.
|
Betegségek, kártevők
A ribiszke betegségei közül a fiatal leveleket megtámadó amerikai lisztharmat és a mikoszferellás levélfoltosság a leggyakoribb. Polifág kártevői a köszmétearaszoló, az üvegszárnyú ribiszkelepke, a ribizke-gubacsatka, a levélpirosító ribizke-levéltetű.
|
A legfelső leveleken kezdenek szívogatni a levélpirosító ribiszke-levéltetvek. Mindegyik a levelet támadja. A lisztharmat ellen Rubigan 12 EC 0,03 százalékos vagy Chinoin Fundazol 50 WP 0,15 százalékos oldatát használják. A levélpirosító tetvek és az üvegszárnyú ribiszkelepke ellen a Danatox C 0,1, a Pirimor 0,03 és a Sumitron 50 EC vagy a Suprathion 20 EC egyaránt 0,2 százalékos permetlével védjük. Az említett károsítók ellen szüret után is védeni kell a bokrot, hogy teljesen kiirtsuk a kártevőt. A fekete ribiszkét támadó ribiszke-gubacsatka tavasszal szembetűnő, amikor természetellenesen megduzzadnak a rügyek, ezek később hajtanak ki. Mitac 20 0,3 százalékban, vagy Thionex 35 EC 0,2 százalékban hatékony lehet. Tavasszal mindenképpen permetezzünk. |
Forrás: kertpont.hu |