Kúszó-futó rózsa metszése
|
A metszőolló mindig éles legyen. |
Metszeni ferdén, közvetlenül 5-10 mm-rel a rügy felett kell
úgy, hogy a rügy mindig a metszés magasabbik oldalán legyen. A legfelső rügy mindig arra nézzen amerre az új hajtást nevelni akarjuk. A vadhajtásokat és az elöregedett ágakat tőből távolítsuk el. A sérült beteg hajtásokat szintén tőből kivágjuk. A bokor közepén levő vagy befele növő vesszőket vágjuk ki, a bokrokat ez által tegyük szellőssé.
Ezt követően eltávolítjuk azokat a hajtásokat, melyek zavaróak.
Majd tőből kivágjuk az elöregedett hajtásokat. Ezeket felismerjük sötét színükről. Célszerű fokozatosan végezni, tehát egy évben csak egy, max. két nagyon öreg hajtást kivágni, így folyamatosan újul meg a rózsatő.
Következik a ritkítás.
Ha túl sok fiatal hajtást hozott alulról (ha jó erőben van, akkor így van), ezek közül ki kell választani 3-5 egészségeset, szép egyenesen fejlődötett, ezeknek a tetejét visszavágni kb. 20-80 cm-t, ami függ a hajtás nagyságát ól, a kordon magasságától, de nem több, mint a hajtás 1/3-a, a többi új hajtást pedig tőből eltávolítani.
Ha ez megtörtént, akkor a megmaradó 2-6 éves hajtásokat kell megmetszeni. F szempont, hogy a metszést követően egy-egy hajtáson 3-4 rügynél kevesebb, de 8-10 rügynél több se legyen.
|
Arra kell törekednünk, hogy minél több hajtást hozzon a rózsa, mert a végén fog virágozni, de ne túl sokat ahhoz, hogy a lombsűrűséggel megfojtsa, illetve kimerítse magát
Az idősebb ágak lefűrészelése után a metsz-felületet kenjük be fa-sebkezelő anyaggal.
Ha szükséges, kötözzük fel az ágakat.
|
Elolvasom az egész cikket ezért ide kattintok.>>>> |