Kórokozó: az uborka mozaik vírusa (CMV) és a görögdinnye mozaik vírusa (WMV).
Gazdanövény:
A CMV-nek sok gazdanövénye van, például gyomnövények és dísznövények. Néhány gyomon telel át a WMV, de nincs túl sok gazdanövénye.
Elterjedés és fontosság:
Mindkét vírus nagyon elterjedt Európában, és időröl időre megjelennek az uborkaültetvényeken, de az általuk okozott kár nem túl jelentős.
Tünetek és összetéveszthető betegségek:
A fertőzött növények levelei foltosak. A WMV esetében a levelek deformálódnak, elsatnyulnak, a növények rozetta alakúvá válnak. A termések rosszul formálódnak, foltosak és apró méretűek. A fertőzött növények növekedése lassul, hozama csökken.a WMV által okozott tünetek rendkívül hasonlóak a ZYMV tüneteihez. Csak speciális laboratóriumban lehet különbséget tenni a két vírus között.
A betegség lefolyása:
Mindkét vírust levéltetvek terjesztik (gapottetű, zöld őszibarack levéltetű stb.) viszonylag rendszertelenül. Különféle gyomok és évelő dísznövények a kórokozó gazdanövényei, a fertőző anyag forrásai. Később a vírus növényről növényre terjed.
Védekezés:
- ne ültessünk uborkát évelő dísznövények közelébe
- semmisítsük meg a tetveket és a gyomokat
- CMV-vel szemben ellenálló változatokat termesszünk
- Korán fertőzött növények megsemmisítése
- Fényes műanyag fóliával letakarhatjuk a talajt tetvek ellen, de ez általában túl költséges
- Alakítsunk ki "gátat" a haszonnövény körül olyan magasabb növényekből, melyek nem a vírus gazdanövényei.(Pl. kukorica).
- A könnyű nyári olajok alkalmazása (pl. Vektafid A) hatásosnak bizonyult a hosszú ideig virulens vírusok terjedése ellen, de ez az eljárás eléggé drága, és a hatása csak néhány napig tart.